Partiledernes varme kartoffel

Endnu en dag sakker mod enden pü Folkemødet her pü Bornholm, hvor øen mü siges at have levet op til sit ry som solskinsøen. Dagen har hovedsagligt budt pü debat om flygtningesituationen i verden, hvilket de fire partiledertaler har bevidnet.

S, SF, DF og EL fik ordet i dag, hvor de fra hovedscenen talte til den massive folkemÌngde, der havde vist sig for at høre, hvad de havde at sige. FÌlles for dem alle var, at et af emner, de satte i fokus, var Danmarks flygtninge- og indvandrerpolitik.

Vores hverdag bruger vi på Langkaer Gymnasium, hvor næsten halvdelen af de 900 elever har anden etnisk baggrund. Det betyder altså, at vores gymnasietid er præget utroligt meget af den mangfoldighed, der findes på Langkaer – og det er vi glade for.

Det, at vores gymnasiekammerater har vidt forskellige baggrunde – bĂĽde etnisk og kulturelt – gør, at vi udover at lĂŚre pensum, ogsĂĽ lĂŚrer om forskellige kulturer, religioner og lande. Vi lĂŚrer ogsĂĽ, at selvom vi har forskelige udgangspunkter og vĂŚrdisĂŚt, sĂĽ kan broen bygges uden videre, og relationer kan dannes pĂĽ tvĂŚrs af kulturelle og etniske skel.

At Langkaer er et heterogent sted, anser vi altså som en force – og ikke en ulempe. Af den grund findes opdelingen  ”dem og os”  ikke, modsat hvad en bred skare af politikere i valgkampen prøver at bilde os ind.

For Danmark er ogsü i stigende grad et heterogent sted. Indvandringen i Danmark har stüet pü i mange ür, og ligeledes har der vÌret en lind strøm af flygtninge, men netop nu oplever verden pü grund af de utallige konflikter, og i sÌrdeleshed borgerkrigen i Syrien, den største flygtningestrøm siden Anden Verdenskrig, hvilket medfører, at der ogsü kommer flere flygtninge hele vejen til Danmark.

De større mÌngder flygtninge og indvandrere bliver netop nu i valgkampen talt om som et problem og en byrde, som vi for alt i verden skal undgü. Men pü samme müde, som det er en styrke for Langkaer, at der er en stor diversitet, mener vi, at det er en styrke for Danmark, at mangfoldigheden er ved at blomstre.

Andre indlæg i kategorien: Folkemødet 2015