Må man tjene penge på de fattige?

Folkemødet er skudt i gang og jeg har nu været til mit første event afholdt af Dansk Industri. Overskriften hed ‘Udvikling med profit’ og Røde Kors, DI og Grundfos var blandt de organisationer, de deltagende debattører repræsenterede. Spørgsmålet lød på hvordan virksomheder bør inddrages i kampen mod fattigdom, og med eksempler fra organisationernes egne projekter, blev det belyst, at udenlandske virksomheder spiller en kæmpe rolle når der arbejdes med udvikling i fx Afrika. Virksomheders stræben efter at skabe profit, kan altså godt gå hånd i hånd med, at skabe en lysere fremtid for udviklingslandene.

Et godt eksempel på dette, er samarbejdet mellem Røde Kors og Grundfos. Grundfos havde udviklet en vandpumpe, som var idéel at markedsføre i Afrika, hvor urent drikkevand længe har været en problematik. Røde Kors havde det lokale kendskab der skulle til, for at implementere vandpumperne i de afrikanske landsbyer. På denne måde har Grundfos nu, med hjælp fra den danske udviklingsorganisation, skabt en produktion i Afrika, som først og fremmest giver virksomheden en profit, men som også skaber arbejdspladser og udvikling i de lokalsamfund, vandpumpen bliver solgt.

Dette viser en ny tilgang til udvikling, som skiller sig ud fra NGO’ers måde hidtil at have arbejdet på. Som Anders Ladekarl, generalsekretær fra Røde Kors selv siger, så har NGO’er altid været bedre til at bruge penge, end til at tjene dem og NGO-kulturen har altid været mistroisk overfor at skulle tjene penge på projekter. Det er defor en udfordring at skabe jobs og virksomheder i u-landene. Her spiller udenlandske virksomheder en stor rolle, da de kan være med til at skabe arbejdspladser og herved vækst og udvikling i 3. verdens lande.

Det store spørgsmål jeg sad tilbage med efter dagens debat var, hvordan Danmark som land kan være medvirkende til at skabe jobs i udviklingslande. Til eventet blev det nævnt at en stor del af de indvandrere vi modtager i Danmark ikke nødvendigvis er flygtninge, men at de blot søger en lysere fremtid med arbejde og ordentlige arbejdsvilkår. Hvis danske virksomheder kan skabe jobs i udviklingslandene, må dette betyde, at vi modtager færre emigranter, og at folk i udviklingslandene får mulighed for at leve og arbejde i deres hjemland.

Første dag på folkemødet er næsten ovre, og jeg føler allerede at jeg har opnået meget indsigt i vores globale verden.

Andre indlæg i kategorien: Folkemødet 2015