Første servering fra Folkemødet

Det summer af festival, dog ikke den slags jeg har været til før. Øllen er der som vi kender den, solen som vi gerne vil have den, men i stedet for musikken som hoved point så er det her folket, samfundet og vores demokrati der står øverst på dagsordenen. Færgen lagde til havn i Rønne, hvorefter turen gik over den skønne solskins ø til Allinge. De få timer vi havde fået på øjet rakte langt, så længe man bare holdte det gode humør og den generelle positivitet høj. Efter vi havde slået telte op gik jagten ind på at finde de saftige debatter. Hvis man som ung går og tror at folkemødet kun er noget for voksne samfundsinteresserede, så kan man godt tro om. Folkemødet er, som navnet så fint siger et møde for/med folket. Et møde hvor alle med interesse er mere end velkomne, og hvor alt lige fra politik til hvad vi propper i munden kan debatteres på en klog og fornuftig måde. Der noget for en hver smag. Folk er kommet fra nær og fjern for at følge med og følge op på de sidste nye ting, debatter og så bare for den gode stemning. Følelsen af spænding og forhåbning for de næste par dage, overgår de 4 timers søvn vi fik i nat. Der sker noget i hver lille krog af byen. Sommeren er for alvor skudt i gang.

Andre indlæg i kategorien: Folkemødet 2015