Én stemme, stor betydning

Globale Gymnasier er nogle af de mange repræsentanter for den danske ungdom på Folkemødet og er endda fra hele landet. Den danske ungdom, og nu tænker jeg især på første-gang-vælgere har brug for at være en del af denne slags event, både for at suge til sig af indtryk, men også interagere med politikerne, og derved skabe et aftryk på vores samfund. Dette er en unik mulighed som vi har fået igennem Globale Gymnasier, og jeg vil ønske at flere unge fik muligheder som denne.

Jeg blev 18 år i september, og skal derfor stemme for første gang i mit liv. Selvom en lille stemme ikke gør den store forskel, er det en vigtig beslutning som skal tages. Det er super spændende at være her på Folkemødet og især under en valgkamp. Man har suget til sig fra de forskellige partier, set partiformandstaler, diverse debatter, mm. Men med alle disse indtryk og politikernes fremragende overtalelsensevne kan det hurtigt blive et uoverskueligt valg at tage. For alle partierne har jo deres salgstale om hvordan Danmark ville være et bedre land med dem ved roret, og med al den mudderkastning kan det være svært at se reelt fakta.

For mig er det vigtigt at have retten til at stemme, og det er noget jeg vil gøre med stolthed. Det er en rar følelse at kunne læse, se, og høre om politik udenfor klasseværelset, og at dette ikke ‘bare’ er en del af samfundsfagsundervisning. Derfor vil jeg nu gå ud blandt politikere, unge, og andre deltagere af Folkemødet og nyde de politiske arrangementer mens mulighederne nu byder sig.

Andre indlæg i kategorien: Folkemødet 2015